ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 19-ի հերթական նիստում ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանն առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացրեց ««Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Առաջարկվում է սահմանել, որ առնվազն 2 անգամ հայտարարված մրցույթի արդյունքներով ուսուցչի թափուր տեղը չհամալրելու դեպքում  այդ տեղի  համար կարող է դիմել նաեւ տվյալ առարկայի մասնագիտական ոլորտում լիազորված մարմնի կողմից երաշխավորված կազմակերպության, այդ թվում` բուհի առաջարկած համապատասխան կրթական ծրագրին մասնակցության միջոցով մանկավարժության առնվազն երեսուն կրեդիտ ունեցող անձը: Առաջարկվում է սահմանել, որ անձը կարող է ուսումնական հաստատության համապատասխան ուսուցչի թափուր տեղի համար հայտարարված մրցույթին մասնակցել նաեւ,  եթե մրցույթի պահին ընդգրկված է մանկավարժական  կրեդիտները կուտակելու համար օրենքով սահմանված կրթական ծրագրում, որն ավարտվում է ոչ ուշ, քան 2022 թվականի հունվարի 1-ը:
Օրենքում լրացումներ կատարելու անհրաժեշտությունը  պայմանավորված է հանրակրթության ոլորտում նոր մասնագետներ ընդգրկելու ընթացակարգը բարելավելու հրատապությամբ, քանի որ գործող օրենքով սահմանված պայմանները բավականաչափ ճկուն չեն ուսուցչի թափուր տեղը կամ ուսուցչական անձնակազմը համալրելու համար:
Վիճակագրության համաձայն` 2019-2020 թթ. ուսումնական տարում հանրակրթական դպրոցներում աշխատող ուսուցիչների քանակը եղել է 31018: Նրանցից  28768-ն ունի բարձրագույն կրթություն, 362-ը` թերի բարձրագույն,  1774-ը` միջին մասնագիտական, իսկ  114-ը` միջնակարգ: Մանկավարժական կրթություն ունեն 23 300-ը:
Ուսուցիչների 58.6 %-ը տարիքով 45-ից բարձր է, 60-ից բարձր է 22.7%-ը:
ՀՀ ԿԳՄՍ  նախարարության տվյալների համաձայն`  նախորդ տարվա տվյալներով  հանրապետության 9 մարզերի 101 դպրոցներում կան առարկաներ, որոնք չեն դասավանդվում ուսուցիչների բացակայության պատճառով: Չդասավանդվող առարկաների  թիվը 18 է, նախնական հաշվարկներով 695 ուսուցչի կարիք կա:
ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտնեց, որ Կառավարության տեսակետը դրական է, սակայն գործադիրն անհրաժեշտ է համարում  լրամշակել նախաձեռնությունը: Նախագծի հեղինակ Մխիթար Հայրապետյանն առաջարկեց մինչեւ երկրորդ ընթերցում քննարկել Կառավարության առաջարկները:
Ելույթ ունեցած պատգամավորները կարեւորեցին նախագծի ընդունումը` հընթացս անհրաժեշտ համարելով գտնել լուծումներ ավելացնելու համար տղամարդ ուսուցիչների թիվը: Մխիթար Հայրապետյանի դիտարկմամբ` օրենքում առաջարկվող այս փոփոխությունը մասնակիորեն կարող է լուծել նաեւ այդ հարցը:

19 мая на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта депутат от фракции «Мой шаг» М.Айрапетян представил к обсуждению в первом чтении проект о внесении дополнений в закон «Об общем образовании».
Необходимость внесения изменений в закон обусловлена ​​актуальностью совершенствования процедуры приема на работу новых специалистов в сфере общего образования, поскольку условия, установленные действующим законодательством, недостаточно гибки для заполнения вакансии учителя или педагогического персонала.
По статистике, в 2019-2020 уч.году в общеобразовательных школах работало 31.018 учителей. Из них 28.768 имеют высшее образование, 362 – незаконченное высшее, 1774 – среднеспециальное, 114 – среднее. Педагогическое образование имеют 23.300 человек.
58,6% учителей старше 45 лет, 22,7% - старше 60 лет.
По данным министерства прошлого года, в 101 школе 9 областей республики есть предметы, которые не преподаются из-за нехватки учителей. Количество не преподаваемых предметов – 18, по предварительным оценкам, потребность в учителях составляет 695 человек.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Ж.Андреасян отметила, что позиция правительства положительная, но исполнительная власть считает необходимым доработать инициативу. Автор законопроекта М.Айрапетян предложил обсудить предложения правительства до второго чтения.
Выступившие депутаты отметили важность принятия законопроекта, посчитав необходимым найти пути к активному привлечению учителей-мужчин. По словам М.Айрапетяна, предлагаемое изменение в законе поможет частично решить также этот вопрос.
Проект с положительным заключением комиссии будет внесен в проект повестки дня предстоящих заседаний НС.